pl by

+48 517 321 695

Home » ☸ Młodzi świętością » Wspomnienie św. Faustyna

Wspomnienie św. Faustyna

Jak co roku, dnia 8 marca, obchodzimy w liturgii wspomnienie świętego Faustyna Migueza. Urodził się on dnia 24.03.1831 r. w Xamiras, w miejscowości Acebedo del Rio, koło Celanova, w prowincji Orense, w Hiszpanii. W 1850 r. wstąpił do nowicjatu pijarskiego św. Fernanda w Madrycie. W swoim długim życiu pijarskim prawie przez 50 lat oddawał się pracy wychowawczej w takich miejscach jak: Kolegium Św. Fernanda, Guanabacoa, Getafe, Monforte de Lemos, Celanova, El Escoria i Sanlucar de Barrameda. 

Jedną z wielkich spuścizn Faustyna dla społeczeństwa jest Laboratorium Migueza w Getafe. W czasie swego pobytu w Sanlucar de Barrameda kierowany głębokim spojrzeniem swojej gorącej miłości do nauczania i losów ludzkich, Faustyn odkrył analfabetyzm i marginalizację kobiety. Świadomy jej życiowej roli w rodzinie i społeczeństwie, odczuwał konieczność współpracy na rzecz promocji ludzkiej i chrześcijańskiej dziewcząt, zwłaszcza biednych. Podobnie jak święty Ojciec Józef Kalasancjusz, Faustyn odpowiedział na wołanie Boga i założył dnia 2 stycznia 1885 roku Instytut Kalasantyński Córek Boskiej Pasterki.

Zmarł dnia 8 marca 1925 r. w Getafe, w wieku 94 lat. Kanonizował go na placu świętego Piotra w Rzymie Papież Franciszek dnia 15.10.2017 r.

Modlitwa

Boże, dawco wszelkiego dobra, który pobudziłeś świętego Faustyna, prezbitera, † do chrześcijańskiego wychowania młodzieży i pokrzepienia ubogich chorych, * spraw, abyśmy i my, naśladując jego przykład, stali się prawdziwymi uczniami Chrystusa Nauczyciela  i Pasterza. Który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o