+48 517 321 695

Home » ✞ Liturgia i modlitwa » Nowenna miesięcy trwa

Nowenna miesięcy trwa

Za osiem miesięcy, dnia 03.10.2018 roku, w Rzymie rozpocznie się Synod Biskupów poświęcony młodzieży. Zapraszamy, by w lutym skorzystać z drugiego rozważania nowenny miesięcy, poprzedzającej Synod 2018.   

Nowenna przed Synodem 2018 o młodzieży

Patron lutego – święty Józef Sánchez del Río, męczennik

1. Wprowadzenie

Dnia 16.10.2016 roku Papież Franciszek przewodniczył na Placu świętego Piotra uroczystości kanonizacyjnej. Z siedmiu błogosławionych, ogłoszonych wówczas świętymi, najmłodszym był Józef Sánchez del Río, 15-letni męczennik z czasów prześladowań religijnych w Meksyku.

Historia konfliktu państwo-Kościół oraz dzieje prześladowań religijnych w Meksyku stały się wyrazem trwającego od stuleci konfliktu religijno-politycznego, do którego doszło w XVIII i XIX wieku w Europie, a później w Ameryce Łacińskiej. Początek prześladowań w Meksyku wiąże się z datą 05.02.1917 roku. Tego dnia  w mieście Querétaro, na zakończenie Kongresu konstytucyjnego, zaprzysiężono nową Konstytucję Meksykańskich Stanów Zjednoczonych. Wydarzenie to oznaczało wypowiedzenie przez państwo wojny Kościołowi.   

Jan Paweł II jako pierwszy w historii Kościoła Papież wyniósł do chwały ołtarzy 25 świętych oraz 2 błogosławionych męczenników, będących przedstawicielami niezliczonej rzeszy wiernych Kościoła meksykańskiego, zabitych między 1924 a 1936 rokiem. Podczas pontyfikatu Benedykta XVI, dnia 20.11.2005 roku, w Guadalajarze, odbyła się beatyfikacja 14 męczenników hiszpańskich, której przewodniczył kardynał José Saraiva Martins. W gronie nowych błogosławionych znalazł się również Józef Sánchez del Río.

2. Sylwetka patrona miesiąca

Święty Józef Sánchez del Río urodził się dnia 28.03.1913 roku w Sahuayo. W wieku czterech lat otrzymał Sakrament Bierzmowania. Stało się to podczas wizytacji biskupiej, trwającej w parafii w Sahuayo od 12 do 14.10.1917 roku. W dzieciństwie Józef starał się pogłębiać swoje życie religijne poprzez codzienne odmawianie różańca oraz bardzo częstą posługę ministrancką w rodzinnym kościele podczas Mszy świętej. Usilnie zabiegał też o przyjęcie do Christeros. Osobiście napisał nawet list do generała Prudencia Mendozy, w którym tłumaczył, że przynależność do Christeros umożliwi mu oddanie życia za wiarę z okrzykiem: „Niech żyje Chrystus Król i Matka Boża z Guadalupe!” Wkrótce prośba chłopca została wysłuchana i został on przyjęty do szeregów Christeros.

Dnia 06.02.1928 roku Józef został schwytany przez żołnierzy armii federalnej i wtrącony do więzienia w Cotija. Następnego dnia przeniesiono go do Sahuayo i osadzono w kościele rodzinnym, sprofanowanym i zamienionym na więzienie. Gdy Józefowi udało się rozwiązać powrozy, którymi był skrępowany, pozabijał wówczas kury, które były w świątyni. Następnego dnia zapytano go, czy zdaje sobie sprawę z tego, co zrobił? Józef zdecydowanie odpowiedział: „ To jest dom Boży, dom modlitwy, a nie schronisko dla zwierząt! Jestem gotów na wszystko! Niech mój Pan będzie mi świadkiem!”

W piątek, dnia 10.02.1928 roku, o godzinie 18.00 przewieziono Józefa z kościoła do innego więzienia. Oznajmiono mu też, że wkrótce umrze. W odpowiedzi chłopiec poprosił o papier i atrament, by mógł napisać list do najbliższych. Około godziny 23.00 pocięto mu nożem stopy i zmuszono, by – eskortowany przez oddział wojska – szedł ulicą prowadzącą wprost na cmentarz komunalny. Po drodze chłopiec cierpiał mocny ból stóp. Droga Józefa na miejsce kaźni, znaczona jego własną krwią, była bardzo podobna do Drogi Krzyżowej Jezusa Chrystusa.    

Na cmentarzu dowódca plutonu egzekucyjnego rozkazał bić chłopca aż do śmierci; zabronił, by do niego strzelano w środku nocy. Przy każdym uderzeniu Józef coraz bardziej stanowczo krzyczał: „Niech żyje Chrystus Król!” Zapytany przez dowódcę, czy chce przekazać ostatnią wiadomość rodzinie, odrzekł: „Tak, chcę. Do zobaczenia w niebie. Niech żyje Chrystus Król! Niech żyje Święta Dziewica z Guadalupe!” 

Po tych słowach zadano mu cios sztyletem. Chłopiec zdążył jedynie nakreślić znak krzyża na ziemi, która został pokryta jego krwią. Następnie dowódca wyciągnął broń i oddał strzał w głowę Józefa. Stało się to jeszcze przed północą.  

Ciało Józefa pochowane zostało bez trumny, bezpośrednio w ziemi. Później doczesne szczątki były ekshumowane i przeniesione najpierw do Krypty Męczenników w kościele Najświętszego Serca Jezusa, a ostatecznie do rodzinnego kościoła w Sahuayo, w którym wcześniej chłopiec był więziony.          

Wspomnienie liturgiczne świętego Józefa Sánchez del Río obchodzone jest co roku w dniu jego męczeństwa, to znaczy 10 lutego. W 2018 roku będzie to zarazem okrągła, bo 90. rocznica jego śmierci. Warto też przypomnieć, że dnia 14.05.2017 roku Papież Franciszek ogłosił świętego Józefa Sánchez del Río patronem Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Panamie od 22 do 27 stycznia 2019 roku.  

3. Homilia kanonizacyjna Papieża Franciszka

Z homilii Papieża Franciszka, wygłoszonej dnia 16.10.2016 roku, podczas uroczystości kanonizacyjnej na placu świętego Piotra w Watykanie: Wysłuchaliśmy w Ewangelii obietnicy Jezusa: „Bóg, czyż nie weźmie w obronę swoich wybranych, którzy dniem i nocą wołają do Niego?” (Łk 18,7). Oto tajemnica modlitwy: wołać, nie ulegać znużeniu, a jeśli jesteś zmęczony, to trzeba prosić o pomoc, aby mieć ręce wzniesione. Oto modlitwa, jaką ​​ objawił nam Jezus i dał ją nam w Duchu Świętym. Modlitwa nie jest schronieniem się w świecie idealnym, nie jest ucieczką do fałszywego egoistycznego spokoju. Wręcz przeciwnie, modlitwa jest zmaganiem się, jest pozwoleniem, aby także Duch Święty modlił się w nas. A Duch Święty uczy nas się modlić, to On nas  prowadzi w modlitwie, sprawia, że modlimy się jak dzieci.

Święci to mężczyźni i kobiety, którzy dogłębnie wchodzą w tajemnicę modlitwy. Mężczyźni i kobiety, którzy walczą za pomocą modlitwy, pozwalając, aby modlił się i walczył w nich Duch Święty. Walczą aż do końca ze wszystkich swoich sił i zwyciężają, ale nie sami: Pan zwycięża w nich i wraz z nimi. Także tych siedmioro świadków, którzy dzisiaj zostali kanonizowani stoczyło z modlitwą dobrą walkę wiary i miłości. Z tego powodu wytrwali mocni w wierze z sercem szczodrym i wiernym. Niech przez ich przykład i wstawiennictwo Bóg da również nam być mężczyznami i kobietami modlitwy; byśmy wołali do Boga w dzień i w nocy, bez wytchnienia; byśmy pozwolili, aby Duch Święty modlił się w nas, i byśmy się modlili wspierając się nawzajem, aby trwać ze wzniesionymi ramionami, dopóki nie zwycięży Boże Miłosierdzie.

(tekst homilii zaczerpnięty ze strony:

http://w2.vatican.va/content/francesco/pl/homilies/2016/documents/papa-francesco_20161016_omelia-canonizzazione.html [2018-02-01]).

4. Modlitwa ofiarowania nowenny

Panie Jezu Chryste, Synu Boga Żywego, zmiłuj się nade mną, grzesznikiem. Pragnę ofiarować Tobie tę nowennę najpierw w intencjach Kościoła świętego i Papieża Franciszka. Przyjmij ją, Panie Jezu Chryste, także za tych wszystkich, którzy przygotowują Powszechny Synod na temat: „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania” oraz Pijarski Synod Młodych „Z Tobą+” i za te młode osoby, które będą w tych Synodach uczestniczyć; jak również w intencji lokalnych Synodów Młodzieżowych, przygotowywanych i przeżywanych w różnych wspólnotach zakonnych i diecezjalnych na całym świecie. Ofiaruję Tobie, Panie Jezu Chryste, tę nowennę w intencji młodzieży całego świata, za ich rodziców, nauczycieli i wychowawców. Amen.  

Ojcze nasz…

3 Zdrowaś Maryjo…

Chwała Ojcu…

Święty Józefie Sánchez del Río, męczenniku, módl się za nami.

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz