+48 517 321 695

Home » 🔎 Aktualności » Franciszek o Synodzie 2018

Franciszek o Synodzie 2018

Dnia 17.01.2018 roku, w ramach swojej podróży apostolskiej do Chile i Peru, Papież Franciszek spotkał się z młodzieżą w maryjnym sanktuarium w Maipu. W przemówieniu do osób młodych Papież wprost mówił o Synodzie im poświęconym.

Z przemówienia Papieża Franciszka do młodzieży na temat Synodu:

(…) Dla tej rzeczywistości was młodych, chciałem wam powiedzieć, że zwołałem w tym roku Synod na temat wiary i rozeznania powołania. Ponieważ Synod to obrady nas biskupów, zastanawiających się nad ludźmi młodymi. Ale, jak wiecie, boję się filtrów, ponieważ czasami opinie młodych ludzi, aby dostać się do Rzymu, muszą przejść przez różne połączenia, a te propozycje mogą zostać bardzo przefiltrowane, nie przez linie lotnicze, ale przez tych, którzy je przepisują. Właśnie dlatego chcę słuchać młodych ludzi i dlatego jest to spotkanie młodych ludzi, spotkanie, w którym wy staniecie się bohaterami: młodzi ludzie z całego świata, młodzi katolicy i niekatolicy; młodzi chrześcijanie i z innych religii; młodzi ludzie, którzy nie wiedzą, czy wierzą lub nie wierzą: wszyscy. Aby ich wysłuchać, słuchać się nawzajem bezpośrednio, bo ważne abyście mówili, abyście nie dali się uciszyć. Do nas należy pomóc wam, abyście byli spójni z tym, co mówicie, to jest ta praca, dzięki której możemy wam pomóc. Ale jeśli nie mówicie, jakże możemy wam pomóc? Mówcie odważnie i mówcie, co myślicie. To możecie zrobić w tygodniu spotkania przed Niedzielą Palmową, kiedy delegacje młodych ludzi z całego świata przyjadą do Rzymu, aby pomóc nam sprawić, by Kościół miał młode oblicze.

(…) Kościół musi mieć młode oblicze, a w tym musicie nam pomóc. Ale, oczywiście, prawdziwą młodą twarz, pełną życia, a nie młodą, ponieważ [została] poddana makijażowi z kremem odmładzającym. (…) I tego właśnie my, Święta Matka Kościół, dzisiaj od was potrzebujemy: abyście stawiali nam pytania. A potem przygotujcie się na odpowiedź; ale potrzebujemy, abyście nas pytali, Kościół potrzebuje, abyście stawali się dorosłymi, duchowo dorosłymi i mieli odwagę powiedzieć nam: „To mi się podoba, ta droga zdaje się mi tą, którą powinniśmy pójść. To nie jest dobre, to nie jest most, ale mur” i tak dalej. Powiedzie nam, co czujecie, co myślicie, a to wypracujcie między wami w grupach tego spotkania, a później przejdzie to na Synod, gdzie z pewnością będzie wasza reprezentacja. Przygotujcie się zatem na to spotkanie, a tym, którzy pojadą na to spotkanie, przekażcie swoje pomysły, swoje oczekiwania, to, co czujecie w sercu. (…)

Za:https://w2.vatican.va/content/francesco/pl/speeches/2018/january/documents/papa-francesco_20180117_cile-maipu-giovani.html [2018-02-02].

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz