pl by

+48 517 321 695

Home » ✞ Liturgia i modlitwa » 25.08. – Formularz Mszy św.

25.08. – Formularz Mszy św.

25 sierpnia

ŚW. JÓZEFA KALASANCJUSZA, PREZBITERA

Uroczystość

Święty Józef Kalasancjusz urodził się w Peralta de la Sal w 1557, w Aragonii (Hiszpania), gdzie zdobył dobre wykształcenie. Przyjął święcenia kapłańskie w Sanahuja 17 grudnia 1583 r. Pracował w Barbastro, Monzon, Urgel, Tremp. W 1592 r. wyjechał do Rzymu, gdzie poświęcił się wychowywaniu dzieci ubogich i założył Zakon Pijarów, dodając czwarty ślub, który zobowiązuje jego zakonników do zajęcia się w sposób szczególny nauczaniem dzieci. Doświadczył wiele prób, był także ofiarą zawiści i oszczerstw, tak że Ojciec Święty nazwał go Nowym Hiobem. Zmarł w Rzymie, w Domu Św. Pantaleona w 1648 roku. Został ogłoszony Świętym przez Papieża Klemensa XIII w 1767 roku. Pius XII ogłosił go Patronem wszystkich chrześcijańskich szkół podstawowych.

ANTYFONA NA WEJŚCIE (Ps 33, 12)

Przyjdźcie, synowie, słuchajcie mnie: * bojaźni Pańskiej nauczę was.

KOLEKTA

Boże, Ty dałeś Świętemu Józefowi Kalasancjuszowi, kapłanowi, tak wielką miłość i cierpliwość, że poświęcił całe życie kształceniu i wychowaniu młodzieży, * spraw, abyśmy w służbie prawdy naśladowali Tego mistrza mądrości. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

MODLITWA NAD DARAMI

Panie, spójrz łaskawie na te dary, przez które sprawujemy tajemnicę ofiary Twego Syna, † i spraw, abyśmy w przeciwnościach życia mogli mieć taką siłę ducha, * jakiej uczył Święty Józef słowem i jaką potwierdził wspaniałym przykładem. Przez Chrystusa Pana naszego.

PREFACJA

Św. Józef  Kalasancjusz, wierny współpracownik prawdy

K.: Pan z wami.  W.: I z duchem Twoim.

R.: W górę serca. W.: Wznosimy je do Pana.

R.: Dzięki składajmy Panu Bogu naszemu. W.: Godne to i sprawiedliwe.

Zaprawdę, godne to i sprawiedliwe, słuszne i zbawienne, abyśmy zawsze i wszędzie Tobie składali dziękczynienie, Panie, Ojcze święty, wszechmogący, wieczny Boże.

Ty powołałeś świętego Józefa Kalasancjusza, wiernego współpracownika prawdy, aby szedł za Chrystusem, Twoim Synem, który dzieciom okazywał szczególną miłość i głosił, że do nich należy Królestwo niebieskie.

Prowadzony przez Ducha Świętego, założył w Kościele rodzinę zakonną, aby ukazać wielką wartość osób, które poświęcają życie kształceniu i wychowaniu dzieci i młodzieży, zwłaszcza ubogich, czyniąc je podobnymi do Jezusa, doskonałego człowieka.

Dlatego z Aniołami i wszystkimi Świętymi wysławiamy Ciebie, z radością wołając: Święty, Święty, Święty…

ANTYFONA NA KOMUNIĘ (Mk 10, 14)

Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie i nie zabraniajcie im, * do takich bowiem należy królestwo Boże.

MODLITWA PO KOMUNII

Boże, który oczyściłeś nas przez sprawowanie tych tajemnic, * pozwól nam, Twoim synom, zawsze wzrastać w darze pobożności. Przez Chrystusa Pana naszego.

Foto: http://www.reinadelcielo.org/pelicula-sobre-la-historia-de-san-jose-de-calasanz/ [2018-08-25].

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o