pl by

+48 517 321 695

Home » ✞ Liturgia i modlitwa » 16.08. – Dzień I

16.08. – Dzień I

POBOŻNOŚĆ ŚW. JÓZEFA KALASANCJUSZA

Panie, nasz Boże Ty nam dajesz w swoich świętych wzór życia chrześcijańskiego. Dzisiaj stawiasz przed nami przykład życia Naszego Patriarchy, św. Józefa Kalasancjusza, który był i nadal jest wzorem pobożności. Jego rodzice, Piotr Calasanz i Maria Gaston, uczyli go od najmłodszych lat miłości do Boga, naszego Ojca i do Maryi, naszej Matki. Wśród praktyk pobożnościowych, jakie przekazali mu rodzice była modlitwa różańcowa, która bardzo mu się spodobała. Z czasem przyzwyczaił się do tego, by odmawiać różaniec codziennie. Później, gdy już nauczył się czytać, poznał Małe Officium do Najświętszej Maryi Panny, które tak przypadło mu do gustu, że nie rozstawał się z nim.

Tak kochał Boga, że chciał usunąć ze świata wszystko to, co sprzeciwiało się Jego woli. Kiedy miał około pięciu lat spostrzegł, że diabeł jest nieprzyjacielem Boga i w swoich dziecięcych myślach zaczął z nim walczyć. Żeby tego dokonać, pewnego razu chwycił za nóż i biegał po wsi szukając szatana, aby z nim skończyć.

Kiedy zaczął chodzić do szkoły, zawsze chętnie odmawiał z pamięci „Cuda Naszej Pani”, które nauczyła go jego Mama. Zauważył to jego nauczyciel, który czasami stawiał Józefa na krześle, aby recytował tekst swoim kolegom. Chłopiec i sam często pouczał swoich kolegów, aby byli pobożni i by kochali Boga i Najświętszą Maryję Pannę.

Kiedy Józef został już prezbiterem, poruszony przez Ducha Świętego, założył wspólnotę zakonników: Zakon Kleryków Regularnych Ubogich Matki Bożej Szkół Pobożnych, aby nauczać dzieci i młodzież, szczególnie ubogich, pobożności i nauki.

Dnia 13.08.1633 roku pisał do jednego z zakonników: „ Troszcz się, aby uczniowie wzrastali w pobożności, co jest podstawą naszego posługiwania. Ja sam będę cię wspomagał”.

W czasie całego swojego życia, Kalasancjusz miał szczególne nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny i zalecał, aby na cześć Jej imienia odmawiać pięć Zdrowaś Maryjo, według liczby liter Jej imienia. Ułożył także Koronkę Dwunastu Gwiazd.

Wezwanie: Przez ten prosty przykład pobożności, który dałeś nam jako dziecko, proszę Cię święty Józefie Kalasancjuszu, dopomóż mi naprawiać moje błędy i zwyciężać pokusy, abym nigdy nie był przeszkodą dla pobożności innych i abym nigdy nie był złym przykładem dla moich bliźnich.

Antyfona: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie zabraniajcie im, do takich bowiem należy Królestwo Boże”.

3 Ojcze Nasz, 3 Zdrowaś Maryjo i 3 Chwała Ojcu, Pod Twoją obronę…

K.: Pan go ukochał i przyozdobił.

W: Ubrał go w płaszcz chwały.

Módlmy się: Boże, Ty dałeś Świętemu Józefowi Kalasancjuszowi, kapłanowi, tak wielką miłość i cierpliwość, że poświęcił całe życie kształceniu i wychowaniu młodzieży, * spraw, abyśmy w służbie prawdy naśladowali Tego mistrza mądrości. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

Za: ***, Nowenna ku czci św. Józefa Kalasancjusza od Matki Bożej, Założyciela Zakonu Szkół Pobożnych, http://www.kuria.pijarzy.pl/rozwazania/nowenna_ku_cz ci_sw._j._kalasancjusza_d2165_pol.html [2018-08-15].

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o