pl by

+48 517 321 695

Home » ☸ Młodzi świętością » 04.03. – 6. dzień nowenny

04.03. – 6. dzień nowenny

  1. Z biografii świętego Faustyna.

Święty Faustyn studiował na bieżąco prace naukowe publikowane w Hiszpanii i Francji z dziedziny medycyny i farmacji. Wszystkie zdobycze nauki starał się wykorzystywać dla dobra bliźnich.   

Od 1869 roku Miguez posługiwał w miejscowości Sanlúcar de Barrameda, w której znajdowało się wiele różnych studni. Dnia 16.04.1872 roku poproszono go o przeprowadzenie analizy wód źródlanych we wspomnianej miejscowości. Faustyn przeanalizował 44 studnie.

Wykorzystując opracowane przez siebie procedury, zdołał znaleźć to, czego szukał: odkrył substancje i pierwiastki zawarte w wodzie, poznał ich kombinacje i oszacował zawartość. Wyniki pracy opublikował w książce: Analiza wód publicznych w Sanlúcar de Barrameda ze wskazaniem ich właściwości leczniczych.

Poprzez tę pracę święty Faustyn oddał swoją wiedzę na służbę ludowi. Po raz kolejny wyszedł naprzeciw, gdy zwrócił się do niego człowiek potrzebujący, który cierpiał pod ciężarem bólu fizycznego.      

2. Myśl świętego Faustyna:

Od pierwszych chwil mojego pobytu w mieście Sanlúcar słyszałem, jak wychwalano różnorodność i zalety lecznicze jego wód. Czynili to nie tylko mieszkańcy, ale także wychwalali je gorąco przybysze, licznie przyjeżdżający co roku, żeby ich kosztować. Od początku powziąłem zamiar poddania wód analizom, jednak nie przystąpiłem do tego od razu ze względu na brak środków, jakich domagają się delikatne i wielokrotnie powtarzane procedury, nieodzowne do przeprowadzenia badań. Wobec powtarzających się pytań i konsultacji na temat leczniczych zalet niektórych wód postanowiono, że podejmę się tego mozolnego, a dla mnie śmiałego badania ich leczniczego działania, przez wzgląd na miłość do mojej ojczyzny i dobro lud, wśród którego przebywam. Poświęcając się nauczaniu ludu, na celu miałem tylko jego dobro. (zob. Miguez F., Análisis de las aguas públicas de Sanlúcar de Barrameda, Sevilla 1872, s. 11, 14 – 15, 91 – 92)

3. Modlitwa

Boże, dawco wszelkiego dobra, który pobudziłeś świętego Faustyna, prezbitera, do chrześcijańskiego wychowania młodzieży i pokrzepienia ubogich chorych, spraw, abyśmy i my, naśladując jego przykład, stali się prawdziwymi uczniami Jezusa Chrystusa Nauczyciela  i Pasterza. Który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Ojcze nasz…, 3 Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…

Święty Faustynie, módl się za nami. 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o